Artykuł sponsorowany

3 typowe awarie oświetlenia ewakuacyjnego

3 typowe awarie oświetlenia ewakuacyjnego

Oświetlenie ewakuacyjne to niezbędny element każdego budynku, który ma na celu zapewnienie bezpiecznej ewakuacji w przypadku awarii zasilania lub pożaru. Niestety, tak jak każde urządzenie, oświetlenie ewakuacyjne może ulec awarii, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla osób przebywających w budynku. W tym artykule omówimy trzy typowe awarie oświetlenia ewakuacyjnego oraz możliwe przyczyny ich wystąpienia.

Awaria zasilania akumulatorowego

Pierwszą i najbardziej oczywistą awarią oświetlenia ewakuacyjnego jest awaria zasilania akumulatorowego. Oświetlenie ewakuacyjne jest zasilane z akumulatorów, które mają za zadanie utrzymanie ciągłości działania oświetlenia w przypadku awarii zasilania sieciowego. Głównymi przyczynami tego rodzaju awarii są zużycie akumulatorów, uszkodzenia mechaniczne lub błędy w układzie ładowania. W takiej sytuacji należy sprawdzić stan akumulatorów oraz układ ładowania i wymienić uszkodzone lub zużyte elementy.

Uszkodzenie źródła światła

Drugą częstą awarią awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego w. woj. mazowieckim jest uszkodzenie źródła światła, czyli żarówki lub diod LED. W przypadku żarówek, przyczyną może być ich naturalne zużycie, uszkodzenie mechaniczne lub przepięcia w sieci elektrycznej. W przypadku diod LED, najczęstszą przyczyną awarii jest przegrzewanie się układu, co prowadzi do degradacji materiału półprzewodnikowego i skrócenia żywotności diod. W obu przypadkach konieczna jest wymiana uszkodzonego źródła światła na nowe.

Problemy z układem sterowania

Trzecią typową awarią oświetlenia ewakuacyjnego są problemy z układem sterowania. Układ sterowania odpowiada za automatyczne włączanie oświetlenia ewakuacyjnego w przypadku awarii zasilania oraz za kontrolowanie czasu pracy źródeł światła. Awaria tego układu może prowadzić do sytuacji, w której oświetlenie ewakuacyjne nie włącza się automatycznie lub działa nieprawidłowo. Przyczynami takiej awarii mogą być uszkodzenia mechaniczne, błędy w oprogramowaniu sterującym lub problemy z czujnikami detekcji awarii zasilania. W takim przypadku konieczne jest sprawdzenie działania układu sterowania oraz ewentualna wymiana uszkodzonych elementów.