Artykuł sponsorowany

Badanie EKG - wszystko, co trzeba wiedzieć

Badanie EKG - wszystko, co trzeba wiedzieć

Badanie elektrokardiograficzne, znane również jako EKG, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę pracy serca. Jest to podstawowe narzędzie wykorzystywane przez lekarzy w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu, jego zastosowaniom oraz przebiegowi.

Wskazania do wykonania badania EKG

EKG jest badaniem powszechnie stosowanym w medycynie ze względu na swoją prostotę i szerokie możliwości diagnostyczne. Przede wszystkim jest ono wykonywane u osób z podejrzeniem chorób serca, takich jak choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca czy zaburzenia rytmu serca. Badanie to może być również zalecone przez lekarza w przypadku wystąpienia objawów sugerujących problemy z układem krążenia, takich jak ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy czy omdlenia. Jeśli chodzi o sprawne badanie EKG, Jarocin i okolice to rejon, w którym wykonamy je np. w przychodni Medan.

Przebieg badania EKG

Badanie EKG jest szybkie, bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent kładzie się na plecach na specjalnym stole, a na jego ciele umieszcza się elektrody, które mają za zadanie rejestrować sygnały elektryczne generowane przez pracujące serce. Elektrody są zwykle umieszczane na kończynach (nadgarstkach i kostkach) oraz na klatce piersiowej. Po przyłączeniu elektrod do aparatu EKG, lekarz uruchamia badanie, które trwa zazwyczaj kilka minut. W trakcie badania pacjent powinien być w spoczynku i unikać ruchów, które mogą zakłócić odczyt sygnałów.

Interpretacja wyników EKG

Wyniki badania EKG przedstawione są w postaci wykresu, na którym widoczne są różne fazy pracy serca. Lekarz analizuje te fazy pod kątem ewentualnych nieprawidłowości, które mogą świadczyć o problemach z układem krążenia. Na przykład zaburzenia rytmu serca mogą być widoczne jako nieregularne odstępy między poszczególnymi falami na wykresie. Z kolei ostra choroba niedokrwienna serca może objawiać się jako charakterystyczne zmiany w tzw. segmencie ST. Warto jednak pamiętać, że nie każda nieprawidłowość na EKG musi oznaczać poważne problemy zdrowotne - niektóre z nich mogą być wynikiem fizjologicznych różnic między pacjentami lub chwilowych zaburzeń, takich jak stres czy zmęczenie.