Artykuł sponsorowany

Czy da się wyjąć wszywkę alkoholową?

Czy da się wyjąć wszywkę alkoholową?

Czy istnieje możliwość usunięcia wszywki alkoholowej przed upływem przewidzianego czasu? Wszywka alkoholowa, znana również jako implant alkoholowy, jest jednym z narzędzi stosowanych w terapii uzależnienia od alkoholu. Jej celem jest wspomaganie procesu leczenia poprzez wywoływanie negatywnych reakcji organizmu na spożywanie alkoholu. Czasami jednak osoby, które zdecydowały się na ten sposób leczenia, mogą chcieć usunąć implant przedwcześnie. W artykule przedstawimy, czy jest to możliwe oraz jakie są konsekwencje takiego działania. 

Wszywka alkoholowa - jak działa?

Wszywka alkoholowa to niewielki implant umieszczany pod skórą pacjenta, który uwalnia substancję o nazwie disulfiram. Disulfiram wpływa na metabolizm alkoholu w organizmie, blokując enzym odpowiedzialny za jego przekształcanie. W efekcie spożycie alkoholu powoduje gromadzenie się w organizmie acetaldehydu, czyli toksycznej substancji, która wywołuje nieprzyjemne objawy takie jak nudności, wymioty, ból głowy czy kołatanie serca. Dzięki temu pacjent zniechęca się do sięgania po alkohol. 

Czy jest możliwość usunięcia wszywki wcześniej?

Teoretycznie wszywka alkoholowa w woj. mazowieckim może być usunięta przed upływem przewidzianego czasu leczenia. Zabieg ten jednak nie jest polecany ze względu na ryzyko komplikacji oraz negatywny wpływ na proces terapii. Wszywka jest zamknięta w specjalnej kapsule, która ulega stopniowemu rozpuszczaniu, uwalniając disulfiram przez okres kilku miesięcy. Przedwczesne usunięcie implantu wymaga chirurgicznego nacięcia skóry i wyjęcia kapsułki, co może prowadzić do infekcji czy blizn. 

Decyzja o usunięciu wszywki alkoholowej przed upływem zalecanego czasu leczenia może mieć negatywny wpływ na proces terapii uzależnienia. Pacjent traci wsparcie farmakologiczne, które pomaga mu w utrzymaniu abstynencji. Ponadto, osoba może stracić motywację do dalszego leczenia, co zwiększa ryzyko nawrotu choroby. Warto również pamiętać, że przedwczesne usunięcie implantu może być odbierane jako próba uniknięcia konsekwencji spożywania alkoholu, co może wpłynąć na relacje z terapeutą oraz rodziną. 

Podsumowując, choć teoretycznie możliwe jest usunięcie wszywki alkoholowej przed upływem przewidzianego czasu leczenia, nie jest to zalecane ze względu na ryzyko komplikacji oraz negatywny wpływ na proces terapii. Ważne jest, aby osoba uzależniona od alkoholu zdawała sobie sprawę z konsekwencji takiego działania i konsultowała swoje decyzje z lekarzem prowadzącym oraz terapeutą.