Artykuł sponsorowany

Czy każdy ząb mądrości trzeba usuwać chirurgicznie?

Czy każdy ząb mądrości trzeba usuwać chirurgicznie?

Zęby mądrości, inaczej trzecie trzonowce, to zęby, które pojawiają się na końcu łuku zębowego i są ostatnimi, które wyrastają. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy każdy ząb mądrości trzeba usuwać chirurgicznie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Kiedy warto rozważyć usunięcie zęba mądrości?

Nie ma reguły mówiącej o tym, że każdy ząb mądrości musi zostać usunięty. Decyzja o ewentualnym usunięciu zęba mądrości powinna być podjęta przez lekarza stomatologa po przeprowadzeniu szczegółowego badania pacjenta. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne sytuacje, w których usunięcie zęba mądrości jest wskazane. Należą do nich między innymi ból spowodowany uciskiem na inne zęby, zapalenie dziąsła wokół zęba mądrości czy brak miejsca na właściwe ułożenie się zęba w łuku zębowym.

Zabieg usunięcia zęba mądrości może być przeprowadzany zarówno przez stomatologa ogólnego, jak i przez specjalistę w dziedzinie chirurgii stomatologicznej. W przypadku skomplikowanych przypadków, warto zasięgnąć opinii doświadczonego chirurga stomatologa, na przykład chirurga stomatologa w Warszawie. Zabieg usunięcia zęba mądrości odbywa się pod miejscowym znieczuleniu, a czas jego trwania zależy od stopnia skomplikowania przypadku. Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące postępowania w okresie rekonwalescencji.

Czy są jakieś przeciwwskazania do usunięcia zęba mądrości?

Tak, istnieją pewne przeciwwskazania do usunięcia zęba mądrości, które powinien uwzględnić lekarz stomatolog przed podjęciem decyzji o zabiegu. Przeciwwskazaniami do usunięcia zęba mądrości mogą być między innymi choroby układu krążenia, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi czy stany zapalne w obrębie jamy ustnej. W takich przypadkach lekarz może zdecydować się na inne metody leczenia lub odłożyć zabieg na późniejszy termin, gdy stan zdrowia pacjenta ulegnie poprawie.