Artykuł sponsorowany

Czym są i do czego służą wzorce masy?

Czym są i do czego służą wzorce masy?

Wzorce masy to specjalne obiekty, które służą do kalibracji wag i innych urządzeń pomiarowych. Dzięki nim można dokładnie określić wartość masy różnych przedmiotów, co jest niezbędne w wielu dziedzinach nauki, przemysłu czy handlu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym są wzorce masy, jakie są ich rodzaje oraz jakie mają zastosowania w praktyce. 

Jakie są rodzaje wzorców masy? 

Wzorce masy dzielą się na kilka kategorii w zależności od ich dokładności i przeznaczenia. Pierwszą grupę stanowią wzorce pierwotne, które są najdokładniejsze i służą do kalibracji wzorców wtórnych. Wzorce pierwotne są przechowywane w specjalnych laboratoriach, takich jak Międzynarodowe Biuro Miar i Wag (BIPM) we Francji.  

Drugą grupę stanowią wzorce wtórne, które są używane do kalibracji wag przemysłowych i laboratoryjnych. Wzorce te są zazwyczaj wykonane z materiałów o wysokiej stabilności, takich jak stal nierdzewna czy platyna. Ostatnią grupę stanowią wzorce robocze, które są stosowane na co dzień w laboratoriach czy zakładach produkcyjnych do sprawdzania poprawności działania wag. 

Jakie materiały są używane do produkcji wzorców masy? 

Ważnym aspektem wzorców masy jest materiał, z którego są wykonane wzorce dostępne w wypożyczalniach wzorców masy. Materiały te muszą być odporne na korozję, stabilne oraz niezmienne pod wpływem zmian temperatury czy wilgotności. Najczęściej stosowanymi materiałami są stal nierdzewna, platyna czy iryd. Stal nierdzewna jest stosunkowo tania i łatwa w obróbce, dlatego jest powszechnie używana do produkcji wzorców roboczych. Platyna i iryd są znacznie droższe, ale charakteryzują się większą stabilnością i odpornością na uszkodzenia, dlatego są używane do produkcji wzorców pierwotnych i wtórnych. 

Zastosowania wzorców masy w praktyce 

Wzorce masy mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach nauki, przemysłu czy handlu. W laboratoriach chemicznych czy biologicznych używane są do kalibracji wag analitycznych, które służą do precyzyjnego ważenia próbek czy substancji chemicznych. W przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym wzorce masy są niezbędne do kontroli jakości produktów oraz ich odpowiedniego opakowywania. W handlu wzorce masy służą do kalibracji wag używanych do ważenia towarów, co pozwala na rzetelne określenie ich wartości.