Artykuł sponsorowany

Czym się zajmuje chirurgia stomatologiczna?

Czym się zajmuje chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która może wydawać się tajemnicza dla wielu pacjentów. W rzeczywistości jednak jest to niezwykle ważna specjalizacja, mająca na celu poprawę zdrowia jamy ustnej oraz jakości życia osób z różnymi problemami stomatologicznymi.

Przeczytaj również: Czym zajmuje się dentysta protetyk i kiedy warto go odwiedzić?

Ekstrakcja zębów i leczenie zębów mądrości

Jednym z najczęstszych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologicznego jest ekstrakcja zębów, czyli usunięcie zęba z jamy ustnej. W Polsce problem z zębami mądrości dotyka wielu osób, zwłaszcza młodych dorosłych. Zęby mądrości często rosną nieprawidłowo, co może prowadzić do bólu, infekcji i uszkodzenia innych zębów. Chirurg stomatologiczny może ocenić sytuację i podjąć decyzję o konieczności usunięcia zęba mądrości. W przypadku skomplikowanych ekstrakcji, takich jak te wymagające nacięcia dziąsła czy usunięcia kości, chirurg stomatologiczny jest najlepszym specjalistą do wykonania tego rodzaju zabiegów.

Implanty zębowe i rekonstrukcja jamy ustnej

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się również wszczepianiem implantów zębowych oraz rekonstrukcją jamy ustnej. Implanty zębowe to sztuczne korzenie zębów, które są wszczepiane w kość szczęki w celu zastąpienia utraconych zębów. W Polsce rośnie liczba osób, które decydują się na ten rodzaj leczenia, ponieważ implanty zapewniają trwałe i estetyczne rozwiązanie problemu braku zębów. Chirurg stomatologiczny może również przeprowadzić rekonstrukcję jamy ustnej, która obejmuje naprawę lub odbudowę uszkodzonych tkanek twarzy i jamy ustnej. Rekonstrukcja ta może być konieczna po urazach, chorobach czy wadach wrodzonych.

Leczenie chorób przyzębia i chirurgia plastyczna dziąseł

Chirurg stomatologiczny zajmuje się także leczeniem chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł czy przyzębia. Te schorzenia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak utrata zębów czy nawet ogólnoustrojowe infekcje. W Polsce wiele osób cierpi na choroby przyzębia, dlatego chirurgia stomatologiczna w Lublinie jest niezbędna w celu zapewnienia prawidłowego stanu zdrowia jamy ustnej. Chirurg stomatologiczny może również wykonywać zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej dziąseł, które mają na celu poprawę estetyki uśmiechu. Takie zabiegi mogą obejmować przeszczepienie dziąseł, korekcję linii dziąseł czy nawet leczenie recesji dziąsłowej.