Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się dentysta protetyk i kiedy warto go odwiedzić?

Czym zajmuje się dentysta protetyk i kiedy warto go odwiedzić?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na wygląd swojego uśmiechu. Niestety, różne problemy zdrowotne mogą prowadzić do utraty zębów, co wpływa na estetykę oraz funkcjonowanie jamy ustnej. Na szczęście istnieje specjalista, który może pomóc w takich sytuacjach - dentysta protetyk.

Przeczytaj również: Czym się zajmuje chirurgia stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna - co to jest?

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się odbudową utraconych zębów oraz przywracaniem prawidłowej funkcji żucia i estetyki uśmiechu. W ramach tej specjalizacji lekarze wykonują różnego rodzaju protezy, korony, mosty oraz inne elementy protetyczne, które mają na celu uzupełnienie brakujących zębów lub odbudowę tych, które zostały uszkodzone. Dentysta protetyk w Białymstoku to specjalista, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie protetyki stomatologicznej, a także dba o najwyższą jakość świadczonych usług.

Rodzaje protez stomatologicznych

Protezy stomatologiczne można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od potrzeb pacjenta. Najbardziej popularnymi są protezy ruchome, które można łatwo zakładać i zdejmować, co ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. Protezy te są najczęściej wykonane z akrylu, ale mogą być również wykonane z nylonu lub innych materiałów. Innym rodzajem protez są protezy szkieletowe, które są mocowane na specjalnych zatrzaskach do istniejących zębów. W przypadku braku większości zębów, dentysta protetyk może zaproponować wykonanie protezy całkowitej, która obejmuje wszystkie zęby w szczęce.

Korony i mosty stomatologiczne, implanty stomatologiczne

Korony i mosty stomatologiczne to kolejne rozwiązania stosowane przez dentystów protetyków w celu odbudowy uszkodzonych lub brakujących zębów. Korona to nakładka na ząb, która ma na celu odbudowę jego kształtu, wielkości oraz wytrzymałości. Mosty stomatologiczne natomiast służą do uzupełnienia brakujących zębów poprzez zamocowanie sztucznego zęba pomiędzy dwoma koronami na sąsiednich zębach. Tego typu konstrukcje mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, porcelana czy też ceramika.

W przypadku utraty zębów, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są implanty stomatologiczne. Implanty to sztuczne korzenie zębów, które są wszczepiane w kość szczęki, a następnie na nich mocowane są korony, mosty lub protezy. Dzięki temu pacjent otrzymuje trwałe i estetyczne rozwiązanie, które pozwala na komfortowe funkcjonowanie w codziennym życiu.