Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto inwestować w systemy dachów zielonych?

Dlaczego warto inwestować w systemy dachów zielonych?

Systemy dachów zielonych, czyli tzw. dachy ogrodowe, zyskują na popularności w Polsce i na świecie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z ich stosowania, zarówno dla środowiska, jak i dla właścicieli budynków. 

Rodzaje dachów zielonych

Wyróżniamy dwa główne rodzaje dachów zielonych – ekstensywne i intensywne. Dachy ekstensywne są lżejsze, pokryte niską roślinnością, taką jak mchy, trawy czy byliny. Ich konstrukcja jest prostsza i wymaga mniejszego nakładu pracy przy utrzymaniu. Dachy intensywne natomiast przypominają małe parki lub ogrody na dachu – można na nich posadzić drzewa, krzewy czy kwiaty. Ten rodzaj dachu jest cięższy i wymaga solidniejszej konstrukcji budynku oraz większego zaangażowania w pielęgnację roślin.

Zalety stosowania dachów zielonych

Dachy zielone przynoszą wiele korzyści dla środowiska oraz właścicieli budynków. 

  • Po pierwsze, pomagają redukować efekt miejskiej wyspy ciepła, czyli zjawisko wyższych temperatur w miastach w porównaniu do obszarów wiejskich. Rośliny na dachach pochłaniają promieniowanie słoneczne, co wpływa na obniżenie temperatury powietrza. 

  • Po drugie, dachy zielone zatrzymują wodę opadową, co zmniejsza ryzyko powodzi oraz obciążenie kanalizacji deszczowej. 

  • Dodatkowo, rośliny na dachu przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, filtrując pyły i zanieczyszczenia.

  • Wreszcie, dachy zielone wpływają na obniżenie kosztów eksploatacji budynku – izolują termicznie, dzięki czemu latem jest chłodniej, a zimą cieplej w pomieszczeniach.

Zastosowanie dachów zielonych w Polsce

W Polsce systemy dachów zielonych są stosowane zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i komercyjnym. W ostatnich latach coraz więcej inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na wymagania dotyczące efektywności energetycznej oraz dbałości o środowisko. Dachy zielone można spotkać m.in. na budynkach biurowych, centrach handlowych czy obiektach użyteczności publicznej. Warto jednak pamiętać, że nie każdy budynek nadaje się do zastosowania dachu zielonego – konieczne jest sprawdzenie nośności konstrukcji oraz dostosowanie odpowiedniej izolacji i warstw drenażowych. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu dachu zielonego warto skonsultować się z fachowcem, który oceni możliwości techniczne oraz doradzi w kwestii doboru roślinności.