Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto przyjmować propolis na dziąsła?

Dlaczego warto przyjmować propolis na dziąsła?

Propolis, znany również jako kit pszczeli, to naturalna substancja wytwarzana przez pszczoły, która od dawna jest stosowana w medycynie ludowej. W ostatnich latach naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na jego właściwości prozdrowotne, zwłaszcza w kontekście zdrowia jamy ustnej. Dzięki swoim unikalnym składnikom, propolis może przyczynić się do poprawy stanu dziąseł i ogólnego zdrowia jamy ustnej. 

Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne 

Jednym z najważniejszych składników propolisu na dziąsła są flawonoidy, które wykazują silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki temu propolis może pomóc w walce z bakteriami odpowiedzialnymi za powstawanie próchnicy i stanów zapalnych dziąseł, takimi jak gingivitis czy periodontitis. Regularne stosowanie preparatów zawierających propolis może prowadzić do zmniejszenia ilości bakterii w jamie ustnej, co wpływa na poprawę stanu dziąseł oraz profilaktykę chorób przyzębia. 

Wzmocnienie bariery ochronnej śluzówki 

Propolis wpływa także na wzmacnianie bariery ochronnej śluzówki jamy ustnej. Związki obecne w propolisie, takie jak kwas galusowy czy kwas kawowy, przyczyniają się do regeneracji i odbudowy uszkodzonej śluzówki oraz dziąseł. Dzięki temu preparaty na bazie propolisu mogą wspomagać leczenie aft, owrzodzeń czy innych uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej. 

Przyspieszenie gojenia ran 

Kit pszczeli wykazuje również właściwości przyspieszające gojenie ran. Badania naukowe potwierdzają, że propolis może stymulować procesy naprawcze tkanek oraz pobudzać wzrost nowych naczyń krwionośnych, co przyspiesza regenerację uszkodzonych dziąseł. Dlatego stosowanie propolisu może być szczególnie korzystne po zabiegach stomatologicznych, takich jak ekstrakcja zęba czy leczenie kanałowe. Warto zatem rozważyć włączenie preparatów zawierających propolis do codziennej higieny jamy ustnej. Dostępne są różne formy, takie jak płyny do płukania ust, pasty do zębów czy żele na dziąsła. Pamiętaj jednak, że propolis to tylko dodatek do codziennej pielęgnacji jamy ustnej i nie zastąpi regularnego mycia zębów czy wizyt u dentysty. Przed rozpoczęciem stosowania warto również skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza jeśli masz alergię na produkty pszczelarskie.