Artykuł sponsorowany

Do jakich zadań przyda się nam hel?

Do jakich zadań przyda się nam hel?

Hel, drugi najlżejszy pierwiastek chemiczny, znany przede wszystkim z balonów na urodziny, ma o wiele więcej zastosowań niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości hel jest niezbędny w wielu kluczowych dla ludzkości dziedzinach, takich jak medycyna, nauka czy przemysł. W Polsce również korzystamy z jego właściwości w różnych sektorach.

Zastosowanie w medycynie

Jednym z najważniejszych zastosowań helu jest jego wykorzystanie w rezonansie magnetycznym (MRI), nieinwazyjnej metodzie diagnostycznej, która pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów wnętrza organizmu. Dzięki niskiej temperaturze wrzenia helu (-268,93°C) jest on stosowany do chłodzenia magnesów w aparatach MRI, co umożliwia uzyskanie bardzo precyzyjnych obrazów. Ponadto hel w Warszawie jest wykorzystywany w medycynie do leczenia chorób płuc, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), poprzez mieszanie go z tlenem i podawanie pacjentom w celu ułatwienia oddychania.

Zastosowanie w przemyśle

Hel jest niezbędny w przemyśle elektronicznym, gdzie jest wykorzystywany do chłodzenia układów scalonych oraz detektorów promieniowania. Dzięki swoim właściwościom termicznym hel pozwala na skuteczne rozpraszanie ciepła, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń elektronicznych. W Polsce hel znajduje zastosowanie również w przemyśle stoczniowym, jako gaz ochronny podczas spawania metali, szczególnie aluminium i tytanu. Ponadto hel jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym do pakowania żywności w atmosferze kontrolowanej, co przedłuża jej trwałość.

Zastosowanie w naukach przyrodniczych

Hel odgrywa kluczową rolę w naukach przyrodniczych, zwłaszcza w badaniach nad niskimi temperaturami i nadprzewodnictwem. Jako jeden z najzimniejszych płynów na Ziemi, hel jest niezbędny do prowadzenia eksperymentów związanych z niskimi temperaturami, takimi jak badanie własności fizycznych materiałów czy zjawisk kwantowych. W Polsce hel jest wykorzystywany w badaniach naukowych prowadzonych na uczelniach i instytutach badawczych, takich jak Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Ponadto hel jest wykorzystywany jako środek detekcyjny w spektroskopii mas, technice analitycznej pozwalającej na identyfikację i analizę składu chemicznego próbek. Wreszcie, hel jest również używany w naukach geologicznych do datowania wieku skał i minerałów za pomocą metody helu izotopowego.