Artykuł sponsorowany

Formy wtryskowe - koszty

Formy wtryskowe - koszty

Formy wtryskowe to jedno z kluczowych narzędzi stosowanych w przemyśle tworzyw sztucznych, które pozwalają na masową produkcję różnorodnych wyrobów. Ich koszty są istotnym czynnikiem wpływającym na rentowność i efektywność produkcji, dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. W artykule omówimy koszty związane z formami wtryskowymi, ich rodzaje oraz czynniki wpływające na ostateczną cenę.

Rodzaje form wtryskowych

Formy wtryskowe można podzielić na kilka głównych kategorii, które mają wpływ na ich koszt. Pierwszą z nich są formy jednogniazdowe, które pozwalają na wytworzenie tylko jednego elementu w jednym cyklu produkcyjnym. Drugą kategorią są formy wielogniazdowe, które umożliwiają jednoczesne wytwarzanie kilku elementów. Trzecią kategorią są formy wielokomorowe, które pozwalają na produkcję elementów z różnych tworzyw lub kolorów. 

Czynniki wpływające na koszt formy

Koszt formy wtryskowej zależy od wielu czynników, takich jak materiał, z którego jest wykonana, jej konstrukcja, rodzaj tworzywa, które ma być przetwarzane, oraz ilość elementów produkowanych w jednym cyklu. Ponadto na koszt formy wpływają także wymagania dotyczące jakości i tolerancji wymiarowych elementów oraz stopień skomplikowania ich kształtu. W przypadku form wielokomorowych i specjalistycznych koszty mogą być znacznie wyższe ze względu na dodatkowe funkcje i zastosowania.

Materiały i technologie

Materiałem najczęściej stosowanym do produkcji form wtryskowych jest stal, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na zużycie. Stosuje się różne gatunki stali, w zależności od wymagań technicznych i ekonomicznych. Alternatywą dla stali są aluminium i mosiądz, które mają niższą wytrzymałość, ale są tańsze w produkcji. W przypadku krótkich serii produkcyjnych stosuje się również formy z tworzyw sztucznych lub żywic epoksydowych

Koszty amortyzacji formy

Warto również wspomnieć o kosztach amortyzacji formy wtryskowej, które są rozkładane na ilość wyprodukowanych elementów. Im większa liczba sztuk, tym niższy koszt jednostkowy amortyzacji formy. Dlatego formy wtryskowe są szczególnie opłacalne przy produkcji dużych serii, gdzie koszty narzędziowe są rozłożone na większą ilość wyrobów. W przypadku małych serii koszty amortyzacji mogą stanowić znaczący udział w kosztach produkcji, co może wpłynąć na rentowność przedsięwzięcia.