Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który informuje o zużyciu energii przez budynek oraz jego wpływie na środowisko. W Polsce jest ono obowiązkowe przy sprzedaży, wynajmie lub budowie nieruchomości. W związku z tym wiele osób zastanawia się, ile kosztuje wydanie takiego świadectwa.

Jakie czynniki wpływają na cenę świadectwa charakterystyki energetycznej?

Cena świadectwa charakterystyki energetycznej zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj budynku, jego wielkość oraz lokalizacja. Na przykład, cena świadectwa charakterystyki energetycznej w Warszawie może być wyższa niż w innych miastach ze względu na większą konkurencję i wyższe koszty usług. Ponadto, ceny mogą różnić się w zależności od tego, czy budynek jest jednorodzinny, wielorodzinny czy użyteczności publicznej. Warto również pamiętać, że w przypadku nowych budynków koszt może być niższy, ponieważ mają one zazwyczaj lepszą izolację termiczną i mniejsze zużycie energii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej może być wydane przez uprawnionego audytora energetycznego, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. W Polsce taką usługę oferują zarówno firmy specjalizujące się w audytach energetycznych, jak i niezależni eksperci. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre firmy oferują również dodatkowe usługi, takie jak doradztwo w zakresie oszczędności energii czy wsparcie w uzyskaniu dofinansowania na termomodernizację budynków. Przed wyborem audytora warto sprawdzić jego referencje oraz porównać ceny oferowanych usług.

Ile wynosi średni koszt świadectwa charakterystyki energetycznej?

Średni koszt świadectwa charakterystyki energetycznej w Polsce wynosi od 150 do 500 zł, jednak warto pamiętać, że może on się różnić w zależności od czynników wymienionych wcześniej. W przypadku małych mieszkań jednorodzinnych cena może być niższa, natomiast dla dużych budynków użyteczności publicznej koszt może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze audytora energetycznego dokładnie przeanalizować oferty dostępne na rynku oraz wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale również jakość usług i doświadczenie eksperta.