Artykuł sponsorowany

Jak dopasować drzwi przesuwne do szafy?

Jak dopasować drzwi przesuwne do szafy?

Drzwi przesuwne to coraz bardziej popularne rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach, które łączy funkcjonalność z estetyką. Szczególnie chętnie wybierane są do szaf, gdyż pozwalają zaoszczędzić miejsce i ułatwiają dostęp do wnętrza mebla. Aby jednak drzwi przesuwne idealnie wpasowały się w aranżację pomieszczenia i spełniały swoją funkcję, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. 

Czym kierować się przy wyborze drzwi przesuwnych do szafy? 

W pierwszej kolejności należy zdecydować się na materiał, z którego będą wykonane drzwi przesuwne. Do wyboru mamy między innymi szkło, aluminium, płyty meblowe czy drewno. Szkło jest doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie nowoczesny design. Można je zamówić w różnych kolorach, przezroczystościach i wzorach. Aluminium to lekki i trwały materiał, który świetnie sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach. Płyty meblowe oraz drewno to klasyczne rozwiązania, które pasują do większości stylów aranżacyjnych. 

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej kolorystyki i wzornictwa drzwi przesuwnych do szafy. Warto zwrócić uwagę na to, aby drzwi harmonijnie współgrały z pozostałymi meblami oraz kolorem ścian. Jeśli szafa ma być głównym elementem dekoracyjnym, można postawić na drzwi w wyrazistym kolorze lub z ciekawym wzorem. W przypadku, gdy chcemy, aby szafa była dyskretna i nie rzucała się w oczy, lepiej wybrać drzwi w stonowanej kolorystyce, np. białe, szare czy beżowe. 

Przed zakupem drzwi przesuwnych do szafy w Sosnowcu koniecznie trzeba zmierzyć szerokość i wysokość wnęki lub szafy, do której mają być zamontowane. Należy pamiętać o dodaniu kilku centymetrów zapasu na system prowadnic, zwykle około 4 cm na górze i 2 cm na dole. Ważne jest również sprawdzenie, czy konstrukcja szafy jest wystarczająco mocna, aby utrzymać ciężar drzwi przesuwnych. W przypadku dużych i ciężkich drzwi warto rozważyć zastosowanie dodatkowych wsporników. 

Drzwi przesuwne wymagają odpowiedniego systemu prowadnic, który umożliwi ich płynne przesuwanie się. Na rynku dostępne są różne rodzaje systemów – od tych niewidocznych, montowanych wewnątrz szafy, po widoczne, mocowane na zewnątrz. Wybór odpowiedniego systemu prowadnic zależy od indywidualnych preferencji oraz konstrukcji szafy. Warto zwrócić uwagę na jakość systemu – solidne prowadnice zapewnią trwałość i komfort użytkowania drzwi przesuwnych.