Artykuł sponsorowany

Jak działają klapy oddymiające?

Jak działają klapy oddymiające?

Klapy oddymiające to istotny element systemów zabezpieczających budynki przed pożarem. Dzięki nim możliwe jest skuteczne odprowadzenie dymu i gorących gazów, co znacznie ułatwia ewakuację osób oraz ogranicza rozprzestrzenianie się ognia. W artykule przedstawimy zasadę działania klap oddymiających, ich rodzaje oraz zastosowanie w budownictwie.

Zasada działania klap oddymiających

Klapy oddymiające działają na zasadzie wykorzystania naturalnych różnic ciśnień powietrza oraz siły grawitacji. W sytuacji pożaru, gdy w pomieszczeniu gromadzi się dym i gorące gazy, klapy otwierają się automatycznie lub ręcznie, umożliwiając ich wydostanie na zewnątrz. W wyniku tego procesu powstaje tzw. komin termiczny, który przyspiesza odprowadzanie dymu i ciepła. Działa to na korzyść ewakuacji osób oraz pracy strażaków, którzy mają lepszą widoczność i łatwiejszy dostęp do źródła pożaru.

Jakie są rodzaje klap oddymiających?

Klapy oddymiające można podzielić na kilka rodzajów ze względu na sposób montażu, materiał wykonania oraz sposób sterowania. Klapy dachowe montuje się w dachu budynku i służą do odprowadzania dymu oraz ciepła na zewnątrz. Klapy ściennych umieszcza się w ścianach zewnętrznych, a ich zadaniem jest przede wszystkim wentylacja pomieszczeń. Klapy oddymiające mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium czy tworzywa sztuczne. Sterowanie klapami może odbywać się ręcznie, za pomocą przycisków awaryjnych, lub automatycznie, dzięki czujnikom dymu i temperatury.

Jak wygląda zastosowanie klap oddymiających?

Klapy oddymiające są stosowane w różnych obiektach budowlanych, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Szczególnie ważne jest ich zastosowanie w miejscach o dużym zagęszczeniu ludzi, takich jak centra handlowe, szkoły czy obiekty sportowe. Klapy oddymiające są również niezbędne w budynkach o specjalnym przeznaczeniu, np. magazynach czy halach produkcyjnych, gdzie istnieje wysokie ryzyko powstania pożaru. W Polsce obowiązują przepisy dotyczące stosowania klap oddymiających, które określają wymagania techniczne oraz warunki montażu i eksploatacji tych urządzeń.