Artykuł sponsorowany

Jak leczy się zaćmę wtórną?

Jak leczy się zaćmę wtórną?

Zaćma wtórna to powszechny problem, który może wystąpić u osób po operacji zaćmy pierwotnej. Chociaż zabieg usunięcia zaćmy pierwotnej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie, u niektórych pacjentów może rozwinąć się zaćma wtórna, powodując utratę wzroku i dyskomfort. W artykule przedstawimy, jak leczy się zaćmę wtórną, jakie są przyczyny jej powstawania oraz jakie metody leczenia są dostępne w Polsce.

Przyczyny powstawania zaćmy wtórnej

Zaćma wtórna rozwija się zwykle kilka miesięcy do kilku lat po operacji zaćmy pierwotnej. Przyczyną tego schorzenia jest pogrubienie i zmętnienie torebki soczewki – cienkiej błony otaczającej soczewkę oka. W trakcie operacji zaćmy pierwotnej usunięte zostaje zmętniałe jądro soczewki, a na jego miejsce wszczepiana jest sztuczna soczewka. W niektórych przypadkach komórki nabłonka soczewki pozostają na torebce i zaczynają się namnażać, prowadząc do pogrubienia i zmętnienia błony. Innymi czynnikami wpływającymi na rozwój zaćmy wtórnej mogą być choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, czy stosowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów.

Objawy i diagnostyka zaćmy wtórnej

Objawy zaćmy wtórnej są podobne do objawów zaćmy pierwotnej i obejmują utratę ostrości wzroku, zwiększoną wrażliwość na światło oraz widzenie rozmazane lub zamglone. W celu postawienia diagnozy lekarz okulista przeprowadza badanie wzroku i ocenia stan torebki soczewki. Może być również konieczne wykonanie badań dodatkowych, takich jak biometria optyczna czy ultrasonografia oka, aby ocenić grubość torebki oraz ewentualne zmiany w strukturze oka. Jeśli chodzi o przypadłość, jakim jest zaćma wtórna, leczenie (Kraków) odbywa się pod okiem specjalistów - np. z klinik takich jak Evita.

Leczenie laserowe zaćmy wtórnej

Najbardziej powszechną i skuteczną metodą leczenia zaćmy wtórnej jest zabieg laserowy z użyciem lasera Nd-YAG (neodymowo-jagowego). Procedura ta polega na nakierowaniu wiązki laserowej na zmętniałą torebkę soczewki, co powoduje jej rozcięcie i przywrócenie przezroczystości. Zabieg jest bezbolesny, trwa zaledwie kilka minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W Polsce zabiegi te są wykonywane zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych klinikach okulistycznych.