Artykuł sponsorowany

Jak przebiega montaż ogrzewania podłogowego?

Jak przebiega montaż ogrzewania podłogowego?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak przebiega montaż ogrzewania podłogowego? Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane zarówno w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, jak i biurowych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi, aby lepiej zrozumieć, jakie są jego etapy i na co warto zwrócić uwagę podczas montażu.

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania podłogowego

Przed przystąpieniem do montażu ogrzewania podłogowego, należy dokonać wyboru odpowiedniego systemu. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego – elektryczne i wodne. Ogrzewanie elektryczne opiera się na zastosowaniu mat grzejnych lub kabli grzejnych, które montuje się bezpośrednio pod powierzchnią podłogi. Jest to rozwiązanie łatwe w montażu i często stosowane w przypadku remontów. Ogrzewanie wodne natomiast wykorzystuje rury, którymi płynie ciepła woda, a ich układanie wymaga wykonania warstwy izolacji oraz wylewki betonowej. 

Przygotowanie podłoża

Kolejnym etapem montażu ogrzewania podłogowego w Warszawie jest przygotowanie podłoża. W przypadku ogrzewania elektrycznego, podłoże powinno być suche, czyste i równe. Następnie na podłogę układa się matę izolacyjną, która zabezpieczy system przed wilgocią oraz utratą ciepła. W przypadku ogrzewania wodnego, podłoże musi być również suche, czyste i równe, ale dodatkowo konieczne jest wykonanie warstwy izolacji termicznej oraz hydroizolacji

Układanie rur lub kabli grzejnych

W przypadku ogrzewania elektrycznego, na przygotowanym podłożu układa się maty grzejne lub kable grzejne. Ważne jest równomierne rozmieszczenie elementów grzewczych oraz zachowanie odpowiednich odstępów między nimi. Po ułożeniu mat lub kabli, należy je przykleić do podłoża za pomocą specjalnej taśmy montażowej, a następnie sprawdzić oporność elektryczną systemu. 

Wylewka betonowa i montaż termostatu

Ostatnim etapem montażu ogrzewania podłogowego jest wykonanie wylewki betonowej oraz montaż termostatu. W przypadku ogrzewania elektrycznego, wylewka nie jest konieczna, jednak warto zastosować cienkowarstwową wyrównującą masę samopoziomującą, która zabezpieczy elementy grzewcze. Po wyschnięciu masy, można przystąpić do montażu termostatu oraz podłączenia systemu do instalacji elektrycznej. W przypadku ogrzewania wodnego, należy wykonać wylewkę betonową o odpowiedniej grubości, która zabezpieczy rury grzewcze. Po wyschnięciu wylewki, można zamontować termostat oraz podłączyć system do instalacji centralnego ogrzewania.