Artykuł sponsorowany

Jak przebiega remont dachu płaskiego?

Jak przebiega remont dachu płaskiego?

Remont dachu płaskiego to proces, który może wydawać się skomplikowany, ale jest niezbędny, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo budynku. W Polsce dachy płaskie są często stosowane w budownictwie przemysłowym, ale również w budynkach mieszkalnych. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak przebiega remont takiego dachu oraz jakie materiały i technologie są stosowane podczas jego renowacji.

Diagnostyka stanu dachu

Pierwszym etapem remontu dachu płaskiego jest dokładna diagnostyka jego stanu. Ekspert ocenia kondycję poszczególnych warstw dachu, sprawdza, czy nie ma przecieków, pęknięć czy innych uszkodzeń. Następnie przeprowadza badania termowizyjne, które pozwalają na zlokalizowanie ewentualnych mostków termicznych oraz sprawdzenie izolacji cieplnej. Ważnym elementem diagnostyki jest również kontrola odpływów deszczowych oraz sprawdzenie systemów odwodnienia na dachu. Po zebraniu wszystkich informacji specjalista może zaproponować odpowiedni plan remontu oraz dobrać właściwe materiały.

Przygotowanie powierzchni i usunięcie starej izolacji

Drugi etap remontu dachu płaskiego to przygotowanie powierzchni do nałożenia nowych warstw izolacyjnych. W tym celu należy usunąć starą izolację, która może być już niewystarczająca lub uszkodzona. Proces ten może obejmować demontaż starej papy, membran dachowych czy też innych materiałów izolacyjnych. Następnie konieczne jest oczyszczenie powierzchni dachu z wszelkich zabrudzeń oraz dokładne wysuszenie. W przypadku wykrycia uszkodzeń konstrukcji dachu, takich jak pęknięcia czy korozja, należy je odpowiednio naprawić przed przystąpieniem do kolejnego etapu remontu.

Montaż nowej izolacji i warstwy wodochronnej

Ostatni etap procesu, jakim jest remont dachu płaskiego, to montaż nowej izolacji oraz warstwy wodochronnej. Na rynku dostępne są różne materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna, styropian czy pianka poliuretanowa. Wybór odpowiedniego materiału zależy od indywidualnych potrzeb oraz budżetu inwestora. Po nałożeniu izolacji cieplnej przystępuje się do montażu warstwy wodochronnej, która ma za zadanie chronić dach przed przeciekami oraz wilgocią. Najczęściej stosowanym materiałem jest papa termozgrzewalna, ale coraz większą popularność zdobywają również membrany dachowe z PVC czy TPO. Montaż tych materiałów wymaga precyzji oraz doświadczenia, dlatego warto powierzyć ten etap remontu specjalistom.