Artykuł sponsorowany

Jak uzupełnia się pojedyncze braki w uzębieniu?

Jak uzupełnia się pojedyncze braki w uzębieniu?

Utrata zęba może być wynikiem wielu czynników, takich jak próchnica, choroby dziąseł, urazy czy starzenie się organizmu. Niezależnie od przyczyny, braki w uzębieniu mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej, funkcjonowanie zgryzu oraz pewność siebie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele metod uzupełniania pojedynczych braków w uzębieniu, które pozwalają na przywrócenie estetyki i funkcjonalności zgryzu. W niniejszym artykule omówimy najpopularniejsze z nich, aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Przeczytaj również: Jaka jest trwałość implantów zębowych?

Implanty dentystyczne

Jednym z najbardziej trwałych i estetycznych rozwiązań są implanty dentystyczne. Implant to tytanowy śrubowaty element, który jest wszczepiany w kość szczęki lub żuchwy. Po zintegrowaniu się z kością, na implancie umieszcza się koronę protetyczną, która imituje naturalny ząb. Implanty są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą uzyskać efekt zbliżony do naturalnego uzębienia. Korzyści z implantów obejmują ich długotrwałość (mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat), brak konieczności ingerencji w sąsiednie zęby oraz możliwość odbudowy kości, jeśli jest to konieczne. Warto jednak pamiętać, że implanty z Rzeszowa wymagają odpowiedniego przygotowania, a także regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.

Przeczytaj również: Leczenie kanałowe - przebieg i wskazania

Mosty protetyczne

Innym rozwiązaniem są mosty protetyczne. Most składa się z koron, które są umieszczane na sąsiednich zębach (tzw. filarach) oraz z odbudowy imitującej brakujący ząb. Mosty mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, porcelana czy cyrkon. Wybór materiału zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, lokalizacji braku oraz preferencji estetycznych. Mosty protetyczne mają wiele zalet, takich jak szybszy czas realizacji w porównaniu do implantów czy niższy koszt. Jednakże, aby umieścić most, konieczne jest oszlifowanie sąsiednich zębów, co może prowadzić do ich osłabienia. Ponadto mosty nie zapobiegają utracie kości w miejscu braku zęba.

Protezy częściowe

Protezy częściowe to kolejna opcja dla osób z pojedynczymi brakami w uzębieniu. Proteza składa się z akrylowej lub metalowej podstawy, na której umieszczone są sztuczne zęby. Protezy częściowe są zdejmowane, co ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. Wśród zalet protez częściowych można wymienić niższy koszt w porównaniu z implantami czy mostami, możliwość uzupełnienia większej liczby braków oraz brak konieczności ingerencji w sąsiednie zęby. Wadą jest natomiast mniejsza stabilność oraz estetyka niż w przypadku innych rozwiązań.