Artykuł sponsorowany

Jakie czynniki bierze się pod uwagę podczas wyceny działki?

Jakie czynniki bierze się pod uwagę podczas wyceny działki?

Wycena działki to proces, który pozwala na określenie wartości nieruchomości. Wartość ta może być istotna zarówno dla właściciela, jak i potencjalnego nabywcy. Wycena działki opiera się na analizie różnych czynników, które wpływają na jej wartość, a niektóre z nich są bardziej istotne niż inne. 

Przeczytaj również: Czy można samodzielnie wycenić wartość domu?

Co wpływa na wartość działki? Kryteria wyceny 

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych aspektów wyceny działki. Im lepsza lokalizacja, tym wyższa wartość nieruchomości. Ważne jest więc, aby uwzględnić takie czynniki jak dostępność komunikacji miejskiej, odległość od ważnych punktów miasta (szkoły, sklepy, przedszkola), a także atrakcyjność okolicy (np. bliskość parków czy terenów zielonych). Ponadto warto zwrócić uwagę na infrastrukturę techniczną działki, tzn. dostęp do mediów takich jak prąd, woda czy gaz oraz możliwość podłączenia do kanalizacji. 

Kolejnym istotnym elementem wyceny działki w Warszawie są jej parametry. Należy tu uwzględnić powierzchnię nieruchomości, kształt oraz ukształtowanie terenu. Działki o większej powierzchni zwykle są bardziej wartościowe, jednak nie zawsze większa powierzchnia przekłada się na wyższą wartość. Ważne jest także, aby ocenić kształt działki. Regularne kształty (np. prostokątne) są zwykle bardziej pożądane niż nieregularne. Ukształtowanie terenu również ma znaczenie. Działki płaskie są z reguły łatwiejsze w zabudowie i tym samym bardziej wartościowe. 

Wycena działki musi uwzględniać także jej przeznaczenie oraz warunki zabudowy. Działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, usługową czy przemysłową mają różną wartość, a to ze względu na różnice w kosztach inwestycji oraz potencjalnych zyskach. Warto więc sprawdzić, jakie są możliwości zagospodarowania działki oraz jakie warunki zabudowy obowiązują na danym terenie. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne ograniczenia wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy decyzji o warunkach zabudowy. 

Ostatecznie, wartość działki jest wynikiem analizy wielu czynników, które wpływają na jej atrakcyjność dla potencjalnych nabywców. Dlatego też, przed dokonaniem decyzji o zakupie czy sprzedaży działki, warto skonsultować się z rzeczoznawcą majątkowym, który pomoże dokonać właściwej wyceny nieruchomości.