Artykuł sponsorowany

Jakie są najpowszechniejsze przyczyny niepłodności wśród kobiet?

Jakie są najpowszechniejsze przyczyny niepłodności wśród kobiet?

Niepłodność to problem, z którym zmaga się coraz więcej par na całym świecie, a w Polsce dotyczy on około 15% par starających się o potomstwo. W wielu przypadkach przyczyną niepłodności są problemy zdrowotne u kobiet. W artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny niepłodności u pań, które mogą wpływać na trudności z zajściem w ciążę.

Co najczęściej powoduje niepłodność u kobiet?

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet są zaburzenia owulacji, czyli brak regularnego uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Zaburzenia te mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zespół policystycznych jajników (PCOS), problemy z tarczycą, nadwaga lub niedowaga, stres czy intensywne ćwiczenia fizyczne. Skuteczne leczenie niepłodności, w tym zaburzeń owulacji może obejmować stosowanie leków stymulujących owulację, zmianę stylu życia oraz leczenie współistniejących schorzeń.

Drugą częstą przyczyną niepłodności u kobiet są problemy z jajowodami, które uniemożliwiają transport komórki jajowej do macicy oraz spotkanie się jej z plemnikiem. Uszkodzenia jajowodów mogą być wynikiem wcześniejszych infekcji, takich jak zapalenie miednicy małej, choroby zapalnej miednicy czy endometriozy. Leczenie problemów z jajowodami może obejmować leczenie farmakologiczne, zabiegi laparoskopowe lub in vitro.

Kolejną przyczyną niepłodności u kobiet jest endometrioza, czyli obecność błony śluzowej macicy poza jej jamą. Endometrioza może prowadzić do powstawania zrostów i blizn w miednicy oraz uszkodzenia jajowodów i jajników. Leczenie endometriozy zależy od nasilenia objawów i stopnia zaawansowania choroby, a może obejmować leczenie hormonalne, zabiegi chirurgiczne oraz in vitro

Wady anatomiczne macicy to kolejna przyczyna niepłodności u kobiet. Mogą one obejmować między innymi nieprawidłowości w kształcie macicy, takie jak macica dwurożna czy jednorożna, oraz obecność przegrody w jej jamie. Wady te mogą utrudniać implantację zarodka lub prowadzić do poronień. Leczenie wad anatomicznych macicy zwykle polega na zabiegach chirurgicznych mających na celu korekcję nieprawidłowości.