Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje systemów wykrywania dymu?

Jakie są rodzaje systemów wykrywania dymu?

Niezawodne systemy wykrywania dymu są kluczowe dla ochrony życia i mienia. W Polsce obowiązują przepisy dotyczące instalowania czujników dymu w budynkach mieszkalnych, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa. W związku z tym warto poznać rodzaje systemów wykrywania dymu, aby móc dokonać świadomego wyboru. 

System wczesnego wykrywania dymu. Który wybrać? 

Czujniki dymu optyczne, zwane również fotoelektrycznymi, to jedne z najpopularniejszych urządzeń stosowanych w Polsce. Ich działanie opiera się na wykrywaniu zmian w natężeniu światła spowodowanych obecnością dymu. Wewnątrz czujnika znajduje się dioda LED emitująca światło oraz fotokomórka, która rejestruje zmiany natężenia światła. Gdy dym wpada do wnętrza czujnika, odbija światło, co prowadzi do zmiany natężenia światła i aktywacji alarmu. Czujniki optyczne są szczególnie wrażliwe na dym o dużych cząstkach, takich jak te powstające podczas tlenienia materiałów organicznych. 

Czujniki jonizacyjne działają na zasadzie mierzenia przewodnictwa elektrycznego powietrza w komorze jonizacyjnej. W komorze tej znajduje się niewielka ilość materiału promieniotwórczego, który generuje jony. W normalnych warunkach przewodnictwo elektryczne powietrza jest stałe, jednak gdy w powietrze dostaje się dym, zmienia się jego przewodnictwo. Czujnik rejestruje te zmiany i uruchamia alarm. Jonizacyjne systemy wykrywania dymu są bardziej wrażliwe na dym o małych cząstkach, jak np. ten powstający podczas spalania tworzyw sztucznych. 

Czujniki termiczne, inaczej czujniki temperatury, nie wykrywają bezpośrednio dymu, ale reagują na gwałtowne wzrosty temperatury w pomieszczeniu. Działają na zasadzie dwóch typów technologii, tj. termistorowej lub bi-metalicznej. W przypadku czujników termistorowych, opierają się one na zmianie oporu elektrycznego materiału półprzewodnikowego w zależności od temperatury. Czujniki bi-metaliczne natomiast wykorzystują różnicę rozszerzalności cieplnej dwóch różnych metali połączonych ze sobą. Gdy temperatura wzrasta, metal o większej rozszerzalności cieplnej wygina się, co prowadzi do zamknięcia obwodu elektrycznego i uruchomienia alarmu.  

Każdy z wymienionych rodzajów systemów wykrywania dymu ma swoje zalety i wady, dlatego warto rozważyć zastosowanie połączenia różnych technologii w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa. Wybór odpowiedniego systemu zależy od specyfiki budynku oraz rodzaju materiałów znajdujących się w jego wnętrzu.