Artykuł sponsorowany

Jakie są zasady holowania ciężarówek?

Jakie są zasady holowania ciężarówek?

Holowanie ciężarówek to niełatwe zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy na temat obowiązujących przepisów. W Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej, istnieją konkretne zasady dotyczące holowania pojazdów ciężarowych, których należy przestrzegać, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz ewentualnych konsekwencji prawnych. W poniższym artykule omówimy trzy kluczowe aspekty związane z holowaniem ciężarówek w Polsce. 

Co warto wiedzieć o holowaniu ciężarówek? 

Holowanie ciężarówek jest dozwolone tylko w przypadku awarii lub uszkodzenia pojazdu, które uniemożliwiają jego samodzielne poruszanie się. Holowanie musi odbywać się za pomocą specjalistycznych pojazdów holowniczych, przystosowanych do tego typu zadań i posiadających odpowiednią homologację. Ponadto, kierujący pojazdem holującym oraz holowanym muszą posiadać odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi (prawo jazdy kategorii C lub CE). W trakcie holowania obowiązuje również zachowanie odpowiedniego odstępu między pojazdami oraz stosowanie się do ograniczeń prędkości. 

Podczas holowania TIR-a w Ząbkach ważne jest, aby odpowiednio oznakować zarówno pojazd holujący, jak i holowany. W przypadku holowania na linie pojazd holowany musi posiadać sprawne światła pozycyjne i stopu. Jeśli holowanie odbywa się za pomocą specjalistycznej lawety, sygnalizacja świetlna musi być dostosowana do obowiązujących przepisów dotyczących transportu ładunków ponadnormatywnych. 

W czasie holowania ciężarówek obowiązują również pewne ograniczenia prędkości oraz zasady wyboru trasy. Prędkość pojazdu holującego nie może przekroczyć 40 km/h na terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza obszarem zabudowanym. Na autostradach i drogach ekspresowych dopuszczalna prędkość wynosi 80 km/h. Ponadto, w miarę możliwości powinno się unikać ruchliwych dróg oraz wybierać trasy o mniejszym natężeniu ruchu. W przypadku konieczności przewiezienia ciężarówki na dalszą odległość, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnych firm transportowych, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem w tego typu działaniach.