Artykuł sponsorowany

Jakie suplementy warto brać na zmęczenie?

Jakie suplementy warto brać na zmęczenie?

Czy zdarza Ci się odczuwać przewlekłe zmęczenie, brak energii i problemy z koncentracją? Jeśli tak, być może warto zastanowić się nad suplementacją odpowiednimi składnikami, które pomogą Ci wzmocnić organizm i poprawić jego funkcjonowanie. W poniższym artykule przedstawiamy trzy grupy suplementów, które mogą okazać się pomocne w walce ze zmęczeniem.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B odgrywają kluczową rolę w procesach energetycznych organizmu. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także wpływają na produkcję czerwonych krwinek, które transportują tlen do komórek. Niedobór witamin z tej grupy może prowadzić do osłabienia, zmęczenia i problemów z koncentracją. Warto więc zadbać o ich odpowiednią suplementację, szczególnie jeśli jesteśmy narażeni na stres czy intensywne wysiłki fizyczne. Do najważniejszych witamin z grupy B należą B6 (pirydoksyna), B9 (kwas foliowy) i B12 (kobalamina). Możemy je znaleźć zarówno w formie pojedynczych suplementów, jak i kompleksów witaminowych.

Magnez

Magnez to kolejny ważny suplement na zmęczenie, który może pomóc w walce ze zmęczeniem. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, a także uczestniczy w procesach energetycznych i syntezy białka. Niedobór magnezu może objawiać się osłabieniem, skurczami mięśni, a także problemami z koncentracją i snem. Warto więc zadbać o odpowiednią suplementację tego pierwiastka, zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywni fizycznie czy narażeni na stres. Magnez można znaleźć w formie tabletek, kapsułek czy proszków. Warto wybrać formy dobrze przyswajalne, takie jak chelaty czy cytryniany.

Adaptogeny

Adaptogeny to grupa roślin, które pomagają organizmowi radzić sobie ze stresem i zmniejszają jego negatywne skutki. Wspomagają równocześnie układ nerwowy i odpornościowy, a także poprawiają koncentrację i samopoczucie. Warto więc rozważyć suplementację adaptogenami w celu zwiększenia energii i zwalczenia zmęczenia. Do najbardziej popularnych adaptogenów należą żeń-szeń, ashwagandha czy rhodiola rosea. Możemy je znaleźć w formie kapsułek, tabletek czy proszków. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i może reagować na adaptogeny w różny sposób, dlatego warto wypróbować kilka z nich i obserwować efekty.