Artykuł sponsorowany

Kiedy dentysta może zalecić usunięcie zęba?

Kiedy dentysta może zalecić usunięcie zęba?

Usunięcie zęba to zabieg, który większość osób chciałaby uniknąć. Mimo że stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie, a nowoczesne metody leczenia pozwalają na odbudowę nawet bardzo zniszczonych zębów, czasami jednak nie ma innego wyjścia niż ich usunięcie. W jakich sytuacjach dentysta może zalecić usunięcie zęba?

W jakich sytuacjach usunięcie zęba może być niezbędne?

Zabieg usunięcia zęba może być konieczny w różnych sytuacjach. Przede wszystkim może to być wynik zaawansowanej próchnicy, która doprowadziła do znacznego osłabienia struktury zęba. W takim przypadku lekarz może uznać, że odbudowa zęba jest niemożliwa lub niewskazana ze względów zdrowotnych. Inną przyczyną usunięcia zęba może być zaawansowane zapalenie miazgi czyli żywego tkanek wewnątrz zęba, które nie poddaje się leczeniu endodontycznemu (kanałowemu). W takiej sytuacji jedynym sposobem na pozbycie się źródła infekcji jest usunięcie chorego zęba.

Niektóre osoby muszą poddać się usunięciu zębów ze względów ortodontycznych. W przypadku dużego tłoku zębów, zwłaszcza w obrębie łuku zębowego, dentysta w Józefowie może zalecić usunięcie jednego lub kilku zębów, aby umożliwić prawidłowe ułożenie pozostałych. Zabieg ten jest często konieczny przed rozpoczęciem leczenia aparatami ortodontycznymi. Innym powodem usunięcia zęba może być złamanie korony lub korzenia zęba, które uniemożliwia jego odbudowę. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba i ewentualne wszczepienie implantu.

Zęby mądrości to ostatnie zęby, które pojawiają się w jamie ustnej. Często nie mają wystarczającej przestrzeni do wyrośnięcia, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Dentysta może zalecić usunięcie zębów mądrości, jeśli powodują one ból, powtarzające się infekcje lub stany zapalne dziąseł. Ponadto jeśli ząb mądrości rośnie pod niewłaściwym kątem i naciska na sąsiednie zęby, może to prowadzić do ich przemieszczenia lub uszkodzenia. W takiej sytuacji usunięcie zęba mądrości jest najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć dalszych powikłań.

Warto pamiętać, że decyzja o usunięciu zęba zawsze powinna być podejmowana indywidualnie, po konsultacji z dentystą. W wielu przypadkach nowoczesne metody leczenia pozwalają na ocalenie zęba, jednak czasami ekstrakcja jest jedynym rozwiązaniem, które zapewni zdrowie jamy ustnej.