Artykuł sponsorowany

Kiedy należy wykonać serwis klimatyzacji?

Kiedy należy wykonać serwis klimatyzacji?

Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko wygoda, ale również zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Właściwe działanie systemu klimatyzacji zapewnia komfort jazdy, a także wpływa na jakość powietrza wewnątrz pojazdu. Dlatego ważne jest, aby regularnie serwisować klimatyzację i dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie.

Przeczytaj również: Dlaczego serwis klimatyzacji powinien być wykonywany przez profesjonalistów?

Czynniki i objawy wpływające na konieczność serwisu klimatyzacji

Pierwszym czynnikiem wpływającym na konieczność wykonania serwisu klimatyzacji jest czas użytkowania samochodu. Zaleca się, aby przeprowadzać kontrolę i konserwację systemu co najmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem letnim. Długotrwałe nieużywanie klimatyzacji może prowadzić do uszkodzeń i awarii, a także do rozwoju bakterii i grzybów w układzie wentylacyjnym. Ponadto warto pamiętać o wymianie filtra kabinowego co 15 000-20 000 km przebiegu, gdyż zanieczyszczony filtr może powodować nieprzyjemne zapachy oraz ograniczać przepływ powietrza.

Przeczytaj również: Na czym polega serwis klimatyzacji?

Istnieje kilka sygnałów, które mogą świadczyć o potrzebie wykonania serwisu klimatyzacji w Poznaniu. Są to między innymi słabe chłodzenie powietrza, nieprzyjemne zapachy oraz hałas podczas pracy klimatyzacji. Jeśli zauważysz, że klimatyzacja nie chłodzi tak efektywnie jak wcześniej, może to oznaczać niewystarczającą ilość czynnika chłodzącego w układzie. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne przecieki czynnika chłodzącego, które mogą prowadzić do uszkodzeń i awarii systemu.

Jak wygląda procedura serwisu klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji powinien obejmować kilka etapów, które mają na celu sprawdzenie i utrzymanie prawidłowego funkcjonowania systemu. Przede wszystkim należy sprawdzić szczelność układu oraz ilość czynnika chłodzącego. Następnie przeprowadza się odgrzybianie i dezynfekcję układu wentylacyjnego, co pozwala na pozbycie się bakterii i grzybów oraz zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Kolejnym etapem jest wymiana filtra kabinowego oraz kontrola działania sprężarki klimatyzacji. Na koniec przeprowadza się uzupełnienie czynnika chłodzącego oraz dodaje się specjalny olej, który zapewnia smarowanie i ochronę sprężarki.