Artykuł sponsorowany

Kiedy problemy hormonalne u psa mogą wymagać chirurgicznej interwencji?

Kiedy problemy hormonalne u psa mogą wymagać chirurgicznej interwencji?

Właściciele psów często zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi swoich pupili, a jednym z nich są zaburzenia hormonalne. Chociaż większość przypadków można leczyć farmakologicznie, niekiedy konieczne jest podjęcie bardziej radykalnych kroków, takich jak operacja. W poniższym artykule omówimy sytuacje, w których problemy hormonalne u psa mogą wymagać chirurgicznej interwencji.

Nadczynność tarczycy u psów

Nadczynność tarczycy to jedno z najczęstszych schorzeń hormonalnych u psów, które polega na nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. Objawy tego stanu obejmują m.in. utratę wagi, nadmierną pobudliwość, wzmożony apetyt oraz nietolerancję na wysoką temperaturę. W przypadku gdy stosowanie leków nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub gdy guzy tarczycy są zbyt duże i powodują ucisk na inne narządy, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Operacja polega na usunięciu guza lub części tarczycy, co pozwala na normalizację poziomu hormonów. W ramach chirurgii endokrynologicznej w Gdańsku takie zabiegi oferuje Gabinet weterynaryjny Strzyża.

Niedoczynność nadnerczy u psów

Niedoczynność nadnerczy, zwana również chorobą Addisona, to schorzenie polegające na niedostatecznej produkcji kortyzolu przez nadnercza. Objawy tej choroby obejmują osłabienie, utratę apetytu, wymioty oraz biegunkę. Leczenie farmakologiczne jest zazwyczaj skuteczne i przynosi ulgę w łagodzeniu dolegliwości, jednak w przypadku wystąpienia powikłań, takich jak krwawienie wewnętrzne czy martwica nadnerczy, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Operacja polega na usunięciu uszkodzonej części nadnerczy lub całkowitym ich wycięciu, co pozwala na ustabilizowanie stanu zdrowia psa.

Podsumowując, problemy hormonalne u psów mogą wymagać interwencji chirurgicznej w przypadku wystąpienia powikłań lub gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Warto jednak pamiętać, że decyzję o operacji powinien podjąć lekarz weterynarii po dokładnym zbadaniu stanu zdrowia psa i ocenie ryzyka związanego z zabiegiem.