Artykuł sponsorowany

Leczenie kanałowe - przebieg i wskazania

Leczenie kanałowe - przebieg i wskazania

Leczenie kanałowe to zabieg dentystyczny, który może wydawać się nieco przerażający dla wielu osób. Jednak jest to niezbędna procedura, która pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją. W poniższym artykule dowiesz się, jak przebiega leczenie kanałowe i jakie są jego wskazania.

Przeczytaj również: Kiedy dentysta może zalecić usunięcie zęba?

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe polega na usunięciu martwej miazgi z wnętrza zęba oraz oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów korzeniowych. Na początek stomatolog znieczula miejsce zabiegu, aby pacjent nie odczuwał bólu. Następnie wykonuje otwór w koronie zęba, przez który uzyskuje dostęp do miazgi.

Przeczytaj również: Jak uzupełnia się pojedyncze braki w uzębieniu?

Po usunięciu miazgi stomatolog oczyszcza i kształtuje kanały korzeniowe za pomocą specjalnych narzędzi. Następnie przeprowadza dezynfekcję kanałów, aby zminimalizować ryzyko powstania infekcji. Po tym etapie dentysta z Rzeszowa wypełnia kanały korzeniowe odpowiednim materiałem, najczęściej gutaperką, która dobrze przylega do ścianek kanału i zapobiega ponownemu rozwojowi bakterii.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest wskazane w przypadku, gdy miazga zęba uległa martwicy lub jest zagrożona martwicą. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest głęboka próchnica, która dotarła do miazgi. Wówczas pacjent odczuwa silny ból zęba, który może nasilać się pod wpływem bodźców termicznych, mechanicznych czy chemicznych.

Innymi wskazaniami do leczenia kanałowego są złamania zęba, które uszkodziły miazgę oraz urazy zęba powodujące martwicę miazgi. Leczenie kanałowe może być również konieczne w przypadku wystąpienia zębopochodnego zapalenia kości szczęki lub żuchwy oraz przy niektórych zabiegach protetycznych, takich jak wykonanie korony czy mostu.

Kiedy leczenie kanałowe jest przeciwwskazane?

Mimo że leczenie kanałowe jest często jedynym ratunkiem dla zęba, istnieją sytuacje, w których zabieg ten jest przeciwwskazany. Należy do nich zaawansowana resorpcja korzenia zęba, która uniemożliwia prawidłowe wypełnienie kanału. Przeciwwskazaniem może być również brak możliwości prawidłowego oczyszczenia i dezynfekcji kanału korzeniowego ze względu na jego skomplikowaną anatomię.

Innym przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego jest zbyt duża utrata struktury korony zęba, która uniemożliwia wykonanie trwałego wypełnienia lub odbudowy protetycznej. W takich przypadkach stomatolog może zdecydować się na ekstrakcję zęba i zastosowanie innego rozwiązania protetycznego, takiego jak implant czy most.