Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie SOCT i kiedy jest wykonywane?

Na czym polega badanie SOCT i kiedy jest wykonywane?

SOCT, czyli spektralna optyczna koherentna tomografia, to innowacyjna technika badania tkanek oka, która zyskuje coraz większą popularność wśród specjalistów. Wykorzystując zaawansowane technologie, pozwala na uzyskanie precyzyjnych obrazów struktur oka, co ułatwia diagnozowanie wielu chorób. 

Jak działa SOCT i dlaczego warto się na nie zdecydować?

SOCT opiera się na zastosowaniu promieniowania świetlnego o różnych długościach fal, które przenikają przez tkanki oka. W wyniku tego procesu powstają obrazy o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają na ocenę struktur oka na poziomie mikroskopijnym. Dzięki temu lekarze mogą dokładnie zbadać warstwy siatkówki, nerwu wzrokowego oraz rogówki, co jest niezbędne do postawienia właściwej diagnozy.

Badanie SOCT jest nieinwazyjne i bezbolesne, a jego przeprowadzenie zajmuje zaledwie kilka minut. Ponadto, w przeciwieństwie do innych badań okulistycznych, nie wymaga stosowania kropli rozszerzających źrenice, co jest dużym ułatwieniem dla pacjentów. Warto zdecydować się na SOCT, gdyż pozwala na wykrycie chorób oczu we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Wskazania do przeprowadzenia badania SOCT

SOCT we Wrocławiu jest wykonywane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Badanie jest szczególnie polecane osobom z podejrzeniem lub rozpoznaną chorobą siatkówki, taką jak np. odwarstwienie siatkówki, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy cukrzycowe zmiany siatkówki. Ponadto, SOCT może być stosowane w celu monitorowania postępów leczenia oraz oceny skuteczności terapii. Badanie można wykonać w specjalistycznych klinikach okulistycznych oraz prywatnych gabinetach lekarskich. Przed umówieniem się na badanie warto sprawdzić, czy dany placówka posiada odpowiednie uprawnienia oraz certyfikaty potwierdzające jakość oferowanych usług.

Przygotowanie do badania SOCT jest bardzo proste i nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych działań. Warto jednak pamiętać, że przed wizytą należy zdjąć soczewki kontaktowe, gdyż mogą one wpłynąć na wynik badania. Ponadto, warto zabrać ze sobą okulary korekcyjne oraz ewentualną dokumentację medyczną dotyczącą wcześniejszych badań oczu.