Artykuł sponsorowany

Na czym polega kremacja zwłok?

Na czym polega kremacja zwłok?

Kremacja zwłok, czyli spopielenie ciała zmarłego, staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Współczesne społeczeństwo coraz częściej wybiera tę formę pożegnania bliskich ze względu na ekologiczne aspekty oraz mniejsze koszty związane z pogrzebem. W tym artykule przyjrzymy się procesowi kremacji, jego zaletom oraz możliwościom, jakie daje rodzina zmarłego.

Przeczytaj również: Czym powinien się wyróżniać dobry zakład pogrzebowy?

Proces kremacji i przepisy prawne

Kremacja zwłok w Częstochowie polega na spopieleniu ciała zmarłego w specjalnym piecu kremacyjnym, który osiąga temperatury nawet do 1200 stopni Celsjusza. Proces ten trwa około 2 do 3 godzin i kończy się powstaniem prochów, które następnie są przekazywane rodzinie w urnie. W Polsce kremacja jest legalna od 1962 roku, jednak dopiero w ostatnich latach zyskuje na popularności. Przepisy prawne regulujące kwestię kremacji wymagają zgody rodziny oraz spełnienia warunków sanitarnych i technicznych.

Zalety kremacji

Kremacja ma wiele zalet, które przyczyniają się do jej rosnącej popularności. Po pierwsze, jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne niż tradycyjny pochówek, ponieważ nie wymaga wykorzystania trumny ani miejsca na cmentarzu. Dzięki temu, zmniejsza się zużycie drewna oraz powierzchni ziemi. Po drugie, kremacja jest tańsza od tradycyjnego pogrzebu, co stanowi istotną kwestię dla wielu rodzin. Koszty związane z kremacją są niższe głównie ze względu na brak potrzeby zakupu trumny oraz opłaty za miejsce na cmentarzu. Po trzecie, kremacja daje większą swobodę w wyborze miejsca przechowywania prochów zmarłego, co pozwala na bardziej indywidualne upamiętnienie bliskiej osoby.

Możliwości po kremacji

Prochy zmarłego po kremacji mogą być przechowywane w urnie lub rozsypane w wybranym przez rodzinę miejscu. Urna może być umieszczona w grobowcu rodzinnym, kaplicy czy też w specjalnym miejscu przeznaczonym do przechowywania urn, takim jak kolumbarium. W przypadku rozsypania prochów, można to zrobić zarówno na cmentarzu, jak i w innym miejscu o szczególnym znaczeniu dla zmarłego lub jego rodziny. 

Kremacja a Kościół katolicki

Kremacja zwłok była przez wiele lat kontrowersyjna dla Kościoła katolickiego, który uważał ją za sprzeczną z nauką o zmartwychwstaniu ciał. Jednak w 1963 roku Watykan zmienił swoje stanowisko i dopuścił kremację jako sposób pochówku dla katolików, pod warunkiem, że nie jest ona wybierana z powodów sprzecznych z wiarą. Obecnie Kościół katolicki akceptuje kremację, jednak nadal preferuje tradycyjny pochówek.