Artykuł sponsorowany

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko wygoda, ale także zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Niestety, regularne korzystanie z klimatyzacji może prowadzić do jej zużycia i awarii. Dlatego warto dowiedzieć się na czym polega serwis klimatyzacji samochodowej i jak często należy go przeprowadzać, aby cieszyć się sprawnym działaniem urządzenia przez długi czas.

Przeczytaj również: Kiedy należy wykonać serwis klimatyzacji?

Czyszczenie i dezynfekcja układu klimatyzacji

Jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych podczas serwisu klimatyzacji samochodowej jest czyszczenie i dezynfekcja układu. W trakcie eksploatacji samochodu kurz, pyłki kwiatów, liście czy drobnoustroje osadzają się wewnątrz urządzenia, co może prowadzić do nieprzyjemnych zapachów oraz alergii u osób podróżujących. Podczas serwisu specjaliści czyścą parownik, wymiennik ciepła oraz filtr kabinowy, a także stosują specjalne preparaty do dezynfekcji układu. Dzięki temu klimatyzacja działa sprawniej, a powietrze wewnątrz pojazdu jest czystsze i zdrowsze dla pasażerów.

Wymiana czynnika chłodzącego i oleju

Kolejnym ważnym elementem serwisu klimatyzacji samochodowej jest wymiana czynnika chłodzącego oraz oleju. Czynnik chłodzący, zwany również freonem, odpowiada za właściwe działanie układu chłodzenia, a jego ubytek może prowadzić do nieefektywnego działania klimatyzacji. Wartościowy jest także olej, który smaruje sprężarkę i chroni ją przed zużyciem. Podczas serwisu specjaliści sprawdzają poziom i jakość czynnika oraz oleju, a w razie potrzeby dokonują ich wymiany. Zaleca się przeprowadzenie tego zabiegu co 2 lata lub co 40 000 - 60 000 km przebiegu.

Kontrola szczelności układu klimatyzacji

W trakcie serwisu klimatyzacji samochodowej kontrolowane są także szczelności całego układu. Nieszczelności mogą prowadzić do powolnego wycieku czynnika chłodzącego, co skutkuje pogorszeniem efektywności chłodzenia oraz zwiększeniem zużycia paliwa przez silnik. Specjaliści stosują różne metody sprawdzania szczelności, takie jak test ciśnieniowy czy zastosowanie kontrastowego środka do wykrywania nieszczelności. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek problemy, mechanik dokonuje odpowiednich napraw, aby przywrócić prawidłowe działanie klimatyzacji. Ostatnim etapem serwisu klimatyzacji samochodowej jest diagnostyka i naprawa ewentualnych usterek. W trakcie tej części serwisu mechanicy sprawdzają działanie poszczególnych elementów układu, takich jak sprężarka, wentylatory czy zawory. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek usterki, są one naprawiane lub wymieniane na nowe części.