Artykuł sponsorowany

Najczęstsze usterki samochodów ciężarowych w trasie

Najczęstsze usterki samochodów ciężarowych w trasie

Każdy kierowca ciężarówki wie, że nieoczekiwane awarie mogą zdarzyć się w każdym momencie. Dlatego warto wiedzieć, jakie są najczęstsze problemy, z jakimi można się spotkać podczas jazdy oraz jak szybko i skutecznie je rozwiązać. W przypadku awarii, serwis TIR może okazać się niezbędny dla szybkiego powrotu do normalnej pracy.

Awaria układu hamulcowego

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu, a w przypadku samochodów ciężarowych jego sprawność jest kluczowa dla bezpieczeństwa na drodze. Najczęściej występującymi problemami w układzie hamulcowym są zużycie klocków i tarcz hamulcowych, uszkodzenie przewodów hamulcowych oraz niesprawność siłowników czy zacisków. Wszystkie te elementy są narażone na zużycie i korozję, dlatego regularne przeglądy i konserwacja są niezbędne. W przypadku wystąpienia problemów z hamulcami, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego serwisu TIR.

Problemy z zawieszeniem

Zawieszenie samochodów ciężarowych jest szczególnie narażone na uszkodzenia ze względu na duże obciążenia, jakie musi znosić. Wśród najczęstszych usterek można wymienić zużycie amortyzatorów, sprężyn czy wahaczy. Niewłaściwe działanie zawieszenia może prowadzić do pogorszenia właściwości jezdnych pojazdu oraz zwiększonego zużycia opon. 

Usterki układu elektrycznego

Współczesne samochody ciężarowe wyposażone są w zaawansowane systemy elektroniczne, które kontrolują wiele funkcji pojazdu. Niestety, układ elektryczny jest również podatny na różnego rodzaju usterki, takie jak przepalające się bezpieczniki, problemy z akumulatorem czy uszkodzenia instalacji elektrycznej. W przypadku awarii układu elektrycznego, konieczne może być skorzystanie z pomocy specjalistycznego serwisu TIR, który dysponuje odpowiednim sprzętem diagnostycznym i doświadczonym personelem.

Przebicie opony

Przebicie opony to jedna z najbardziej kłopotliwych sytuacji, z jaką może zmierzyć się kierowca samochodu ciężarowego. Ponieważ wymiana opony w takim pojeździe jest znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku samochodów osobowych, często konieczne jest wezwanie pomocy drogowej. Warto jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach oraz ich ogólnym stanie technicznym, aby zminimalizować ryzyko przebicia. W razie potrzeby, serwis TIR może pomóc w szybkiej wymianie uszkodzonej opony.