Artykuł sponsorowany

W czym może pomóc Ci reumatolog?

W czym może pomóc Ci reumatolog?

Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób układu ruchu, w tym schorzeń stawów, mięśni, kości oraz tkanki łącznej. Reumatolog to specjalista, który może pomóc Ci w walce z różnymi dolegliwościami bólowymi oraz ograniczeniami ruchowymi wynikającymi z tych chorób. W Polsce wiele osób cierpi na choroby reumatyczne, dlatego warto wiedzieć, kiedy udać się do tego specjalisty i jakie schorzenia może on leczyć.

Przeczytaj również: W czym pomoże chirurg naczyniowy?

W jakich sytuacjach warto wybrać się do reumatologa?

Reumatolog zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób stawów, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy dna moczanowa. RZS to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do powstawania stanu zapalnego w stawach i ich stopniowego niszczenia. ZZSK również jest chorobą autoimmunologiczną, która dotyka głównie mężczyzn i prowadzi do zesztywnienia stawów kręgosłupa. Dna moczanowa natomiast jest wynikiem odkładania się kryształów kwasu moczowego w stawach, co powoduje silny ból oraz obrzęk.

Reumatolog w Warszawie prywatnie zajmuje się również leczeniem chorób tkanki łącznej, takich jak twardzina układowa, toczeń rumieniowaty układowy (TRU) czy zespół Sjögrena. Twardzina układowa to choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do zwłóknienia i usztywnienia skóry oraz narządów wewnętrznych. TRU również jest chorobą autoimmunologiczną, która może dotykać różne narządy, w tym skórę, stawy, nerki czy serce. Zespół Sjögrena to przewlekłe schorzenie, które prowadzi do uszkodzenia gruczołów wydzielania zewnętrznego, takich jak ślinianki czy łzy.

Reumatolog może pomóc także w przypadku bólów mięśniowych oraz schorzeń takich jak fibromialgia. Fibromialgia to zespół objawów charakteryzujący się przewlekłym bólem mięśniowym, zmęczeniem oraz zaburzeniami snu. Chociaż przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane, reumatolog może zaoferować odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz niefarmakologiczne, takie jak terapia manualna czy ćwiczenia fizyczne. Warto pamiętać, że ból mięśniowy może być również objawem innych chorób reumatycznych, dlatego ważne jest konsultowanie się z lekarzem specjalistą.