Artykuł sponsorowany

Czym jest i jakie cechy ma piasek płukany?

Czym jest i jakie cechy ma piasek płukany?

Piasek płukany to jeden z podstawowych materiałów stosowanych w budownictwie, który zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje liczne zalety. Wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji betonu, ale także jako materiał podsypkowy czy wypełniacz spoin. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu produktowi, omawiając jego właściwości, zastosowanie oraz proces produkcji.

Jakie są właściwości piasku płukanego?

Piasek płukany charakteryzuje się przede wszystkim niską zawartością zanieczyszczeń, takich jak glina, próchnica czy drobne kamienie. Dzięki temu jest on bardziej jednorodny i ma lepsze parametry techniczne niż piasek niepłukany. Ponadto, piasek płukany posiada wysoką nośność i stabilność, co sprawia, że doskonale nadaje się do wykorzystania w budownictwie. Jego kolor może być różnorodny, od jasnożółtego po szaro-brązowy - w zależności od rodzaju surowca i miejsca pozyskania. Ważną cechą piasku płukanego jest także jego zdolność do utrzymania wilgoci, co wpływa na właściwości izolacyjne betonu.

Jak wygląda proces produkcji piasku płukanego?

Piasek płukany powstaje w wyniku specjalistycznego procesu oczyszczania piasku naturalnego. Proces ten polega na mechanicznym oddzielaniu zanieczyszczeń od piasku za pomocą wody pod ciśnieniem. Następnie, czysty piasek jest odwadniany, a woda zostaje oczyszczona i ponownie wykorzystana do płukania kolejnych partii surowca. Dzięki temu procesowi, piasek płukany jest nie tylko czystszy od piasku niepłukanego, ale również bardziej przyjazny dla środowiska, gdyż zużywa mniej wody i energii.

Zastosowanie piasku płukanego w budownictwie

Jak już wspomniano wcześniej, głównym zastosowaniem piasku płukanego jest produkcja betonu. Dzięki swoim właściwościom, beton wykonany z użyciem tego rodzaju piasku charakteryzuje się lepszą wytrzymałością na ściskanie oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Piasek płukany stosowany jest również jako materiał podsypkowy pod fundamenty budynków czy nawierzchnie drogowe. Jego nośność sprawia, że może być używany do stabilizacji gruntu oraz tworzenia warstw drenażowych. Wreszcie, piasek płukany wykorzystywany jest jako wypełniacz spoin między elementami murowymi, co przyczynia się do zwiększenia ich trwałości i izolacyjności.