Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto wybrać świeże oliwki?

Dlaczego warto wybrać świeże oliwki?

Oliwki są nie tylko smacznym dodatkiem do potraw, ale również źródłem wielu korzyści zdrowotnych. W Polsce coraz więcej osób sięga po te małe, zielone lub czarne owoce, które można spożywać na różne sposoby. Warto dowiedzieć się, dlaczego warto wybrać świeże oliwki i jakie korzyści przynoszą one dla naszego zdrowia.

Wartość odżywcza oliwek

Oliwki są bogate w błonnik, witaminy i minerały, takie jak witamina E, żelazo, miedź i wapń. Ponadto zawierają zdrowe tłuszcze nienasycone, głównie kwas oleinowy, który jest korzystny dla naszego serca oraz układu krążenia. Właśnie dzięki temu spożywanie oliwek może pomóc w redukcji poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz zapobiegać miażdżycy i chorobom serca. Oliwki są również źródłem przeciwutleniaczy, takich jak polifenole czy flawonoidy, które chronią nasze komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi oraz działają przeciwzapalnie.

Zalety świeżych oliwek

Świeże oliwki mają kilka zalet w porównaniu z tymi konserwowanymi. Po pierwsze, zawierają mniej soli, co jest korzystne dla osób z nadciśnieniem tętniczym lub mających skłonności do retencji wody. Po drugie, świeże oliwki mają intensywniejszy smak i aromat, co sprawia, że są bardziej wyraziste w potrawach. Ponadto, w przypadku świeżych oliwek mamy pewność, że nie zawierają one sztucznych konserwantów ani dodatków chemicznych, które mogą być obecne w oliwkach z puszki czy słoika.

Sposoby spożywania i przechowywania

Świeże oliwki można spożywać na wiele różnych sposobów - jako przekąskę, dodatek do sałatek, pizz czy past. Można je również marynować samodzielnie w oliwie z oliwek, ziołach i przyprawach, co pozwala na uzyskanie własnej, unikalnej kompozycji smakowej. Warto pamiętać, że świeże oliwki są trudniej dostępne niż te konserwowane i mają krótszy termin przydatności do spożycia. Dlatego najlepiej przechowywać je w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jeśli chodzi o wysokiej jakości świeże oliwki, sklep taki jak Oliwa ze Sparty oferuje towar najwyższej klasy.

Oliwki w diecie

Włączenie oliwek do codziennej diety może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Dzięki zawartości zdrowych tłuszczy oraz błonnika pomagają one utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz wspierają pracę układu pokarmowego. Ponadto regularne spożywanie oliwek może przyczynić się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci, dzięki obecności witaminy E oraz minerałów. Warto więc sięgnąć po świeże oliwki, aby cieszyć się ich smakiem oraz korzyściami dla naszego zdrowia.