Artykuł sponsorowany

Jak wygląda recykling opon?

Jak wygląda recykling opon?

Recykling opon to coraz bardziej popularny sposób na dbanie o środowisko i zmniejszenie ilości odpadów. W Polsce rocznie powstaje około 100 tysięcy ton zużytych opon, które mają szkodliwy wpływ na ekosystem. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu procesowi oraz dowiedzieć się, jak wygląda recykling opon w naszym kraju.

Proces recyklingu opon

Recykling opon polega na przetworzeniu zużytych ogumień na nowe produkty lub surowce wtórne. Proces ten zaczyna się od zbierania zużytych opon, które następnie są sortowane według rodzaju i rozmiaru. Po tej selekcji opony trafiają do zakładów przetwórczych, gdzie są poddawane różnym procesom recyklingu, takim jak granulowanie, kraking czy piroliza.

Granulowanie opon

Granulowanie to proces mechanicznego rozdrabniania opon na drobne kawałki, zwane granulatem gumowym. W pierwszej fazie tego procesu opony są ścierane na mniejsze fragmenty, a następnie oddzielane są elementy stalowe oraz tekstylne. Granulat gumowy może być wykorzystany jako surowiec wtórny w produkcji różnych wyrobów, takich jak płyty gumowe, wykładziny podłogowe czy nawierzchnie sportowe.

Kraking opon

Kraking to proces termicznej degradacji opon w wysokich temperaturach (powyżej 400°C) w obecności katalizatorów. W wyniku tego procesu otrzymuje się oleje, gazy i węgiel drzewny. Oleje te mogą być wykorzystane jako paliwo, np. w kotłach przemysłowych, natomiast gazy mogą służyć jako źródło energii do produkcji ciepła czy energii elektrycznej.

Piroliza opon

Piroliza to proces termochemiczny, polegający na rozkładzie opon w atmosferze beztlenowej w wysokich temperaturach (ok. 500°C). W wyniku pirolizy opon uzyskuje się trzy główne produkty – oleje, gazy i czarny węgiel. Oleje pirolityczne mogą być wykorzystane jako paliwo, gazy – jako źródło energii, a czarny węgiel – jako surowiec do produkcji nowych opon czy farb.

Recykling opon w Polsce

W Polsce recykling opon jest coraz bardziej popularny, jednak nadal wiele z nich trafia na składowiska lub jest spalanych. Istnieją jednak firmy specjalizujące się w recyklingu opon, które przyczyniają się do zmniejszenia ilości odpadów oraz dbają o środowisko naturalne. Dzięki temu coraz więcej zużytych opon może zostać przetworzonych na nowe produkty lub surowce wtórne, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju gospodarki.