Artykuł sponsorowany

Na czym polega izolacja pozioma fundamentów?

Na czym polega izolacja pozioma fundamentów?

Izolacja pozioma fundamentów to niezbędny element każdej budowy, który ma na celu zabezpieczenie konstrukcji przed wilgocią i negatywnym wpływem wody gruntowej. Właściwie wykonana izolacja może zapewnić trwałość budynku przez wiele lat, dlatego warto poznać jej zasady i technologie stosowane na polskim rynku.

Zasada działania izolacji poziomej

Izolacja pozioma fundamentów polega na zastosowaniu materiałów izolacyjnych, które mają za zadanie oddzielić konstrukcję budynku od gruntu. Dzięki temu zapobiega się przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku oraz chroni się fundamenty przed korozją. Izolacja pozioma jest szczególnie ważna w przypadku budynków zlokalizowanych na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, gdzie istnieje duże ryzyko zawilgocenia ścian i uszkodzenia konstrukcji.

Materiały izolacyjne stosowane w Polsce

Na polskim rynku dostępne są różne materiały służące do izolacji poziomej fundamentów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zastosowanie papy asfaltowej, która jest łatwa w montażu i charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Inne popularne materiały to folie i membrany z tworzyw sztucznych, takie jak PVC czy EPDM, które są odporne na działanie wody i mają długą żywotność. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają również izolacje mineralne, takie jak wełna mineralna czy płyty ze szkła piankowego, które oferują doskonałe właściwości termiczne i akustyczne.

Technologie stosowane w izolacji poziomej fundamentów

W zależności od rodzaju materiału izolacyjnego oraz warunków gruntowych, stosuje się różne technologie izolacji poziomej fundamentów w Gdańsku. Jedną z najbardziej popularnych metod jest układanie izolacji na zewnątrz fundamentów, co pozwala na skuteczne oddzielenie konstrukcji od gruntu. W przypadku budynków o dużym obciążeniu, takich jak hale przemysłowe czy magazyny, stosuje się również izolację wewnętrzną, która polega na umieszczeniu warstwy izolacyjnej między fundamentem a posadzką. W niektórych przypadkach konieczne może być również wykonanie izolacji pionowej ścian fundamentowych, która chroni przed przenikaniem wilgoci z boków.