Artykuł sponsorowany

W czym pomoże chirurg naczyniowy?

W czym pomoże chirurg naczyniowy?

Współczesna medycyna oferuje szeroki wachlarz specjalistów, którzy mogą pomóc pacjentom w przypadku różnych schorzeń. Jednym z takich lekarzy jest chirurg naczyniowy, który może okazać się niezbędny w przypadku problemów z układem krwionośnym. Czy wiesz, jakie są najważniejsze aspekty pracy tego specjalisty i kiedy warto udać się na konsultację? W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli chirurga naczyniowego oraz dowiemy się, jakie zabiegi może wykonać i jakie schorzenia może leczyć.

Przeczytaj również: W czym może pomóc Ci reumatolog?

Chirurgia naczyniowa - co to takiego?

Chirurgia naczyniowa to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem i prewencją chorób układu krwionośnego, zarówno tętnic, jak i żył. Chirurdzy naczyniowi przeprowadzają różnorodne zabiegi, począwszy od małoinwazyjnych procedur endowaskularnych po operacje otwarte. W Polsce specjalizacja ta jest jeszcze stosunkowo młoda, jednak coraz więcej lekarzy decyduje się na jej zdobycie, co pozwala na lepsze zaspokojenie potrzeb pacjentów.

Kiedy warto udać się do chirurga naczyniowego?

Istnieje wiele sytuacji, w których warto skonsultować się z chirurgiem naczyniowym w Lublinie. Przede wszystkim, jeśli masz przewlekłe problemy z żylakami, zakrzepicą żylną czy miażdżycą tętnic, wizyta u tego specjalisty może okazać się niezbędna. Ponadto, chirurg naczyniowy może pomóc w przypadku chorób tętnic kończyn dolnych, takich jak chromanie przestankowe czy zespół ciasnoty przełyku. Warto również pamiętać o profilaktyce i regularnych badaniach, które mogą wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie.

Najważniejsze zabiegi wykonywane przez chirurga naczyniowego

Chirurdzy naczyniowi mają do dyspozycji szereg technik i metod leczenia, które pozwalają na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Do najważniejszych zabiegów należy angioplastyka balonowa, która polega na rozszerzeniu zwężonego naczynia krwionośnego za pomocą specjalnego balonika. Inny popularny zabieg to stentowanie tętnic, czyli wszczepienie specjalnej protezy utrzymującej prawidłowy przepływ krwi. Chirurdzy naczyniowi zajmują się również leczeniem żylaków, zarówno metodami klasycznymi (np. stripping), jak i nowoczesnymi technikami laserowymi czy skleroterapią. W przypadku zaawansowanej miażdżycy tętnic, chirurg może zdecydować się na wykonanie pomostowania aortalno-wieńcowego.